Tipy pro pěstování pod LED a výživa
Zvýšená potřeba vápníku (Ca) souvisí s používáním LED světel. Proto existují od každého předního výrobce hnojiv, přípravky na přidávání vápníku, jmenovitě CalMag (vápník / hořčík).
Týká se to hlavně growerů a zahradníků, kteří byli dlouhá léta zvyklý používat konvenční sodíkové výbojky HPS, halogenidové MH a nebo plazmové výbojky a nyní přešli na moderní LED světla. Na druhou stranu se to týká i mladých pěstitelů, kteří s indoor pěstováním teprve začínají a hledají tak informace ze zdrojů, které bohužel zahrnují přehled o pěstování pod sodíkovými lampami.
U LED světel se nejdříve mluvilo o tom, že s menší spotřebou můžeme dosáhnout vyššího výnosu. Dnes už jsme ale na takové úrovni, že se bavíme o tom, jak na stejném prostoru s vyšší intenzitou světla dosáhnout co nejlepší sklizně.
V poslední době jde vývoj LED světlem raketovým tempem dopředu. Grower si koupí výkonné LED fullspectum, rozsvítí na plný výkon ale ostatní parametry nezvýší. Bojí se zvyšovat EC, aby rostliny nespálili, jak tomu bylo dříve u konvenčního pěstování pod HPS výbojkami.
U pěstování pod HPS výbojkami se zahradníci dříve báli používat větší koncentrace hnojiv (EC), aby rostliny nespálili. To se projevuje hnědnutím špiček listů, zasolením, uzamčení živin a všech problému tím spojených, jako je látková dysbalance, žloutnutí listů, nekrotické skvrny, pomalý růst apod. Viz. obrázek:
Co se týká osvětlení, hlavní rozdíl mezi LED světlem a HPS výbojkou je ten, že LED vyzařují širší fotosyntetický aktivní spektrum. To znamená, že LED světla dodávají rostlinám více světelné energie pro fotosyntézu. To je vše na dobré cestě ale je potřeba si uvědomit, aby nám fotosyntéza dobře fungovala a rychleji probíhala, potřebuje rostlina více cukrů, více živin a samozřejmě více CO2 - to je tou prvotní energií, kterou rostliny pro fotosyntézu potřebují, protože CO2 společně s vodou a světlem vytvářejí kyslík a cukry ve formě ATP.
Živiny s pozitivním nábojem, jakou jsou vápník (Ca), draslík (K), amonium nebo hořčík (Mg) si navzájem konkurují. To znamená, že pokud přidáme některé složky moc, sníží se příjem jiné složky. Pokud tedy chceme zvýšit EC, přidáváme vždy všechny složky rovnoměrně a nejen přidat např. fosfor s draslíkem (PK 13/14, Bloombastic, Green Sensation, apod.) nebo vápník s hořčíkem (Cal Mag).
LED osvětlení často nedosahuje takových teplot (to může být ale i nemusí být výhoda) jako klasické výbojky + chybí infračervené záření => pomalejší *transpirace. Největší množství vápníku proudí do rostlin xyléme, to je céva, která se táhne od kořenů až k vrcholkům rostlin. Živiny tudy proudí díky transpiračnímu proudu. Pokud rostliny rostou pomalu, může to souviset s pomalejším příjmem vápníku. Proto minerální prvek Ca je důležitou složkou pro správnou funkci buněk a růstu rostlin. Pokud potřebujete zrychlit růst rostlin, potřebujete zrychlit transpiraci. To se dá udělat tak, že zvýšíte teplotu a zvýšíte proudění vzduchu okolo listů. Tím jak se odhání vlhký vzduch od listů, zvyšuje se odpařování a tím se zrychluje transpirace.
Mezi médiem kokosu a substrátem z rašeliny je veliký rozdíl a každé médium potřebuje jiná hnojiva. Kokos neobsahuje téměř žádné živiny (EC) ale substráty s rašelinou mají v sobě výživové hodnoty NPK. V zemitých substrátech je vápník pevněji vázaný na půdu a pro rostliny, je tak jeho čerpání složitější. Pokud přidáme do takového rašelinového substrátu ještě vápník navíc, tak je to stále pro rostliny obtížnější čerpat, než v kokosovém vláknu (neváže se pevně). Všeobecně říci, že pro pěstování s LED světlem je vhodnější coco-mix a nebo hydroponický systém s keramzitem, kde si dávkujeme námi zvolené přesné množství živin avšak, jak se říká zem je blbá a odpouští chyby ale nikdy na ni nedosáhneme takových výsledků jako na zmiňovaném kokosu, případně mixu s keramzitem.
Křemík (Si). Pokud máte problém se srážením hnojiv v zálivce, vždy přidávejte křemík (Si) jako první. Nechejte křemík řádně rozpustit, nepřidávejte hned další složky ale počkejte až bude roztok dobře promísený. Pokud se vytvoří sediment, který rostliny nemohou vstřebat, pak jim dané složky samozřejmě chybí.
_______________________________________________________________________________________________
*Transpirace je výdej vody povrchem rostlin, respektive listem. Je ukončením tzv. transpiračního proudu, který vede vodu z kořenů cévními svazky do listů. Jde o samovolné odpařování vody, takže se jedná o zcela pasivní děj. Na transpiraci má vliv slunečné záření a proudění vzduchu. Transpirace umožňuje zásobování všech částí rostliny vodou a minerálními živinami a zabraňuje přehřívání listů. Zajišťuje správný průběh fotosyntézy a dýchání. Souvislé rostlinné porosty transpirací vyrovnávají teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.
Tip:
- Voda zálivky 18 až 22°C
- Teplota za světla +- 25°C / teplota za tmy ne pod 15°C
- Nejdříve upravíme hodnoty EC dle výrobce hnojiv (od startu 0,6 do finále 2,5) a poté upravíme za pomoci kyselin pH roztoku
- pH v růstu 6,5 až 6,2 a postupně snižovat, v květu na 6,0 až 5,8 (v pozdním květu v kokosovém vlákně až na 5,5)
- používejte PC controller u LED světel pro simulaci východu a západu slunce (HPS výbojky měly pozvolný start a nebyl to takový šok pro rostliny, jako u přímého a silného rozsvícení LED světel)
Jsme si vědomi, že některé informace mohou chybět, proto Vás žádáme o věcné komentáře a nebo připomínky na e-mail, které nám pomohou odstranit nedostatky, či doplnit patřičné údaje.