Množení bylinek – Rozmarýna lékařská
Jak si namnožit rozmarýn doma na zahrádce a k čemu všemu je nám prospěšný.
Něco málo o Rozmarýně lékařské (Rosmarinus officinalis).
Pochází z jižní Evropy. Rozmarýnu se daří na středomořském pobřeží, prosyceném vlhkým vzduchem. U nás ji můžeme pěstovat nejlépe jako přenosnou rostlinu. Je voňavá, dekorativní, využijeme ji v kuchyni, jako léčivou bylinku, v přírodní kosmetice. V létě na zahradě či balkóně potěší i včely, čmeláky a motýly.
- Nařežte konce výhonů. Ostrými zahradními nůžkami nebo nožem nařežeme zdravé, měkké, nezdřevnatělé konce výhonů o délce 8–15 cm pod úhlem 45°.
- Odlistěte stonky. U každého kousku odstraňte ve spodní polovině opatrně všechny listy.
- Zapíchněte řízky do půdy. Řízek namočíme do gelového nebo práškového Stimulaxu a svisle zapíchněte do květináčů naplněných zeminou v našem případě ve vzdušném Coco mixu značky Biobizz a půdu kolem dokola přitlačte. Pro rozmarýnu je ideální výsevní substrát např. Biobizz Lightmix smíchaný 50/50 s hrubým pískem. Aby se stonky nezlomily, připravte si nejprve pomocí tyčinky třeba od vatiček na uši nebo tužky díry v substrátu. Protože ne všechny řízky rozmarýny se vždy uchytí, umístěte jich do jednoho květináče několik.
- Místo: rozmarýnové řízky umístěte na světlé, ne však příliš osluněné místo v domě. Stačí udržovat půdu stále mírně vlhkou. Mějte trpělivost, tvorba kořenového balu může trvat i půl roku.
Využití v kuchyni: k jižním pokrmům, pečením, světlému masu, nudlím, rajčatům, zelenině. Používá se na grilované maso.
Účinky na zdraví: zvyšuje krevní tlak, uklidňuje a odstraňuje nervové vyčerpání, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách a pomáhá při takzvaném stařeckém srdci, tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje organizmus
Všechny potřebné věci na pěstování najdete u nás v sekci Zahradnické potřeby.