Působení přípravku:
Calypso 480 SC obsahuje účinnou látku thiacloprid ze skupiny chloronicotinylů. Působí jako kontaktní a požerový jed, má vynikající systémové vlastnosti a nový způsob účinku spočívající v narušení přenosu impulsů uvnitř nervového systému hmyzu. Mechanizmus je obdobný jako u acetylchilinesterásy, avšak thiacloprid je pouze pomalu inaktivován. Jeho trvalé působení vede k celkové disfunkci nervového systému a následně k usmrcení zasaženého cílového organismu.
Účinná látka:
thiakloprid 480 g/l (40,4% hm.)
Nebezpečné látky: thiakloprid, 1,2-benzisothiazol-3(2H)-on.
Oblast použití:
Brambory - Mandelinka bramborová - 1-1,5 ml / 3-5 l / 100 m2 - Postřik - květen, červen, červenec, srpen
Poznámka: OL=21. Aplikace se provádí v době maxima líhnutí larev.
Jabloně - Květopas jabloňový - 2 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - březen, duben, květen
Poznámka: OL=14. Aplikace proti dospělcům se provádí podle signalizace, obvykle ve stadiu myšího ouška jabloně.
Jabloně - Obaleč jablečný - 2-2,5 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - červen, červenec
Poznámka: OL=14. Aplikace se provádí podle signalizace. Lze s ošetřením začít již bezprostředně po vrcholu letové vlny obaleče. Nejpozději je třeba ošetřovat jestliže se nakladená vajíčka nacházejí ve stádiu ""černé hlavičky"". Vhodný především pro škůdce 2. generace.
Jabloně - Pilatka jablečná - 2-2,5 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - květen
Poznámka: OL=14. Aplikace se provádí podle signalizace, obvykle na konci kvetení jabloní, tj. v době opadu korunních plátků.
Jabloně - Podkopníčci - 2,5 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - květen, červen
Poznámka: OL=14. Aplikace se provádí podle signalizace. Opakujte max. 2x za vegetaci.
Jabloně - Zobonoska ovocná - 2,5 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - květen, červen
Poznámka: OL=14. Aplikace se provádí podle signalizace. Opakujte max. 2x za vegetaci.
Jádroviny - Mšice - 1,5-2 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - duben, květen, červen
Poznámka: OL=14. Aplikace se provádí podle signalizace, obvykle při objevení se prvních kolonií mšice. Při silném tlaku škůdce je vhodné použít vyšší dávku, která umožňuje rychlejší nástup účinnosti a delší reziduální působení.
Jádroviny - Přezimující škůdci - 2 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - březen, duben, květen
Poznámka: Ošetřujeme v období od rašení až do začátku růžového poupěte jabloně.
Okrasné rostliny - Brouci - 2,5 ml / 10 l vody - Postřik - duben, květen, červen, červenec, srpen, září
Poznámka: OL=2
Okrasné rostliny - Housenky - 2,5 ml / 10 l vody - Postřik - duben, květen, červen, červenec, srpen, září
Poznámka: OL=2
Okrasné rostliny - Mšice - 2,5 ml / 10 l vody - Postřik - celoročně
Poznámka: OL=2
Peckoviny - Mšice - 1-2 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - duben, květen, červen
Poznámka: OL=14. Aplikace se provádí podle signalizace, obvykle při objevení se prvních kolonií mšice. Při silném tlaku škůdce je vhodné použít vyšší dávku, která umožňuje rychlejší nástup účinnosti a delší reziduální působení.
Peckoviny - Přezimující škůdci - 2 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - březen, duben, květen
Poznámka: Ošetřujeme na začátku rašení.
Slivoně - Obaleč švestkový - 2-2,5 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - červenec
Poznámka: OL=14. Aplikace se provádí podle signalizace. S ošetřením lze začít bezprostředně po vrcholu letové vlny obaleče. Nejpozději je třeba ošetřovat jestliže se nakladená vajíčka nacházejí ve stádiu ""černé hlavičky"". Vhodný především proti škůdcům 2. generace.
Slivoně - Pilatky - 2-2,5 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - květen
Poznámka: OL=14. Pilatka švestková, pilatka žlutá. Aplikace se provádí podle signalizace, obvyke na konci kvetení slivoní.
Třešeň - Vrtule třešňová - 2 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - květen, červen
Poznámka: OL=14. Aplikace se provádí podle signalizace. Proti dospělcům v době jejich zvýšeného náletu na signalizační desky, proti nejmladším larvám v době maxima vykladení vajíček. Především u pozdních odrůd je potřeba ošetření po 12 - 14 dnech opakovat.
Višeň - Vrtule třešňová - 2 ml / 10 l / 100 m2 - Postřik - květen, červen
Poznámka: OL=14. Aplikace se provádí podle signalizace. Proti dospělcům v době jejich zvýšeného náletu na signalizační desky, proti nejmladším larvám v době maxima vykladení vajíček. Především u pozdních odrůd je potřeba ošetření po 12 - 14 dnech opakovat.
Příprava aplikační kapaliny:
Odměřené množství přípravku vlijte do nádrže aplikačního zařízení naplněné do poloviny vodou. Po rozmíchání doplňte vodou na předepsaný objem. Aplikační kapalinu použijte bezprostředně po přípravě. Obal od přípravku opakovaně vypláchněte a oplachovou vodu vraťte do nádrže aplikačního zařízení. Používejte dokonale čisté aplikační zařízení s odpovídající kalibrací, které zajišťuje rovnoměrný pokryv porostu.
Aplikace přípravku:
Aplikace přípravku se provádí postřikem nebo rosením, běžnými pozemními postřikovači anebo rosiči, které zabezpečí přesné a rovnoměrné dávkování podle návodu k použití. Maximální počet ošetření na porost během vegetace: 2x.
Varování:
Zdraví škodlivý při požití nebo při vdechování. Může vyvolat alergickou kožní reakci. Podezření na vyvolání rakoviny. Vysoce toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky. Uchovávejte mimo dosah dětí. Zamezte vdechování par/aerosolů. Používejte pouze venku nebo v dobře větraných prostorách. Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít. Při expozici nebo podezření na ni: volejte toxikologické informační středisko/lékaře. Odstraňte obsah/obal předáním na sběrný dvůr do části nebezpečného odpadu. Dodržujte pokyny pro používání, abyste se vyvarovali rizik pro lidské zdraví a životní prostředí. Před použitím si přečtěte přiložený návod k použití. Hořlavá kapalina 4.třídy nebezpečnosti dle ČSN 650201. Neznečišťujte vody přípravkem nebo jeho obalem. (Nečistěte aplikační zařízení v blízkosti povrchových vod/zabraňte kontaminaci vod splachem z farem a z cest).
První pomoc:
Všeobecné pokyny: Projeví-li se zdravotní potíže (slzení, zarudnutí, pálení očí, podezření na alergickou reakci apod.) nebo v případě pochybností uvědomte lékaře a poskytněte mu informace ze štítku nebo příbalového letáku. Při vyhledávání lékařské pomoci informujte lékaře o přípravku, se kterým se pracovalo a o poskytnuté první pomoci. Další postup první pomoci (i event. následnou terapii) lze konzultovat s Toxikologickým informačním střediskem - Na Bojišti 1, 128 08 Praha 2, telefon nepřetržitě (+420) 224 919 293 nebo (+420) 224 915 402. První pomoc při nadýchání: Přerušte expozici, přejděte mimo ošetřovanou oblast. První pomoc při zasažení kůže: Odložte kontaminovaný oděv. Zasažené části pokožky umyjte pokud možno teplou vodou s mýdlem, pokožku následně dobře opláchněte. První pomoc při zasažení očí: Odstraňte kontaktní čočky, pokud je používáte, současně vyplachujte oči velkým množstvím vlahé čisté vody. Kontaktní čočky nelze znova použít, je třeba je zlikvidovat. První pomoc při náhodném požití: Vypláchněte ústa vodou, případně dejte vypít asi sklenici (1/4 litr) vody. Nevyvolávejte zvracení. Zvracení vyvolat pouze jestliže: 1. Pacient je plně při vědomí. 2. Lékařská pomoc není snadno dostupná. 3. Bylo požito větší množství (více než obsah ústní dutiny). 4. Doba od požití je menší než 1 hodina. Zvratky se nesmí dostat do dýchacího traktu. Okamžitě zajistit lékařskou pomoc. Lékaři poskytnout informace z této etikety/štítku nebo příbalového letáku.
Nový komentář